11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Συνέδρια-Σεμινάρια-Ημερίδες 30/1/2021:Ημερίδα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής

30/1/2021:Ημερίδα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής

Η Επιτροπή Παιδείας της Π.Ε.Β. διοργανώνει μια διαδικτυακή επιμορφωτική εκδήλωση με θέμα: ΜΟΡΙΑΚΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ & ΓΕΝΕΤΙΚΗ “Νέα Δεδομένα και το Σχολείο του 21ου αιώνα” το Σάββατο 30/01/2021 και ώρα 18:00-20:00.

Οι εισηγητές/τριες, θα θίξουν σημαντικά ζητήματα στους τομείς της Μοριακής Βιολογίας &Γενετικής, τα οποία συσχετίζονται άμεσα με την διδακτέα ύλη της Βιολογίας στο Ελληνικό σχολείο. Ο συντονισμός θα γίνει από τους εκπαιδευτικούς Δ.Ε. Βιολόγους κ. Θανάση Πολύζο και κ. Λεωνίδα Άνθη και συμμετέχουν οι Βιολόγοι:

Ελένη Παπανικολάου– Λέκτορας Γονιδιακής Θεραπείας/Γονιδιακής Μεταφοράς, Ιατρική Σχολή, Ε.Κ.Π.Α.

Κοσμάς Χαραλαμπίδης– Αναπληρωτής Καθηγητής Μοριακής Βιολογίας Ανάπτυξης Φυτών, Τμήμα Βιολογίας, Ε.Κ.Π.Α.

Οι ομιλίες θα μεταδοθούν ζωντανά μέσω του καναλιού στο YouTube της Π.Ε.Β. και θα υπάρχει η δυνατότητα υποβολής ερωτήσεων μέσω ειδικής φόρμας. Μπορείτε επίσης να βρείτε και την εκδήλωση στο Facebook.

Η παρακολούθηση της εκδήλωσης είναι ανοικτή και ΔΕΝ απαιτείται προεγγραφή.

Η εκδήλωση απευθύνεται σε όλους τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς και ειδικότερα στους διδάσκοντες (Βιολόγους και μη) την Βιολογία Γ’ Λυκείου Προσανατολισμού Υγείας, στους μαθητές του Προσανατολισμού Υγείας αλλά και στο ευρύτερο κοινό.