ΥΠΑΙΘ: Συνολικός προγραμματισμός για τη συνέχιση και λήξη της φετινής σχολικής χρονιάς

• Την Τετάρτη 2 Ιουνίου 2021 λήγουν τα μαθήματα για την Γ’ Τάξη των ΓΕΛ και των ΕΠΑΛ και των αντίστοιχων ΣΜΕΑΕ (Απόφαση 57891/ΓΔ4/24-052021 (ΦΕΚ 2145/Β/24-05-2021) του Υπουργείου Παιδείας)
  • Στις 10 Μαΐου επέστρεψαν στις τάξεις τους όλοι οι μαθητές της Α΄βάθμιας και Β΄βάθμιας Εκπαίδευσης με δήλωση αυτοδιαγνωστικού τεστ, παράλληλα με τα ισχύοντα προληπτικά μέτρα. Πληροφορίες στην ιστοσελίδα: selftesting.gov.gr
  • Aπό τη Δευτέρα 17/5 θα απαιτείται η διενέργεια self-test μία φορά εβδομαδιαίως για την προσέλευση μαθητών, εκπαιδευτικών, διοικητικού και λοιπού προσωπικού στις σχολικές μονάδες της χώρας. Το τεστ θα διενεργείται εντός 24 ωρών πριν από την προσέλευση στο σχολείο κάθε Δευτέρα πρωί, θα δηλώνεται το αποτέλεσμα στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr σύμφωνα με τις οδηγίες, και τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας θα φέρουν μαζί τους βεβαίωση αρνητικού τεστ, που θα επιδεικνύουν στο σχολείο. Μπορείτε να κατεβάσετε ολόκληρη την Υπουργική Απόφαση για τα self-test εδώ: