11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Περιβαλλοντική ομάδα Μικρές πράξεις μεγάλης αξίας… από την περιβαλλοντική ομάδα

Μικρές πράξεις μεγάλης αξίας… από την περιβαλλοντική ομάδα

Όταν αγαπάς κάποιον, πρέπει να του το λες συχνά όσο είναι στη ζωή.

Όταν λες ότι νοιάζεσαι για το περιβάλλον, πρέπει  να το δείχνεις συχνά με πράξεις που φαίνονται.

Μ’ αυτές τις σκέψεις μερικοί μαθητές από την περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου, πριν φύγουν για τα πανεπιστήμια που πέρασαν, ήθελαν ν’ αφήσουν το αποτύπωμά τους στο σχολείο. Γι’ αυτό αφιέρωσαν αρκετές ώρες για καθαριότητα στον περιβάλλοντα χώρο του σχολείου και φύτεψαν δύο δενδράκια στην αυλή ,δείχνοντας έτσι τα αισθήματα τους για το σχολείο και για το περιβάλλον, παραδίδοντας τη σκυτάλη στους επόμενους. Αυτές οι πράξεις κι αυτά τα παιδιά μας κάνουν υπερήφανους για την ύπαρξη της  ομάδας στο σχολείο!

Οι συντονιστές της περιβαλλοντικής ομάδας.

Φωτογραφίες από την παρέμβαση των παιδιών τηςΠ.Ο.: