11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Εθελοντισμός “Το Χαμόγελο του Παιδιού”: Βραβεία “YouSmile Awards”

“Το Χαμόγελο του Παιδιού”: Βραβεία “YouSmile Awards”

«Το Χαμόγελο του Παιδιού» και το Ευρωπαϊκό Μαθητικό Εθελοντικό Δίκτυο «YouSmile» διοργανώνουν τα  Ετήσια Μαθητικά Βραβεία «YouSmile». Στόχος είναι μέσα από τις βραβεύσεις να αναδειχθούν πράξεις και πρωτοβουλίες παιδιών, (σε ατομικό ή ομαδικό επίπεδο), που είχαν θετικό αντίκτυπο στον κοινωνικό τους περίγυρο και ενέπνευσαν άλλα παιδιά ή ενήλικες. Οι κατηγορίες των βραβείων είναι:

• Αθλητισμός
  • Τεχνολογία-Επιστήμες
  • Τέχνη
  • Περιβάλλον
  • Παιδί που υπερασπίστηκε τα Δικαιώματα των παιδιών
  • Μαθητές σχολείου που βοήθησαν άλλα παιδιά
  • Παιδί που βοήθησε άλλα παιδιά ή την κοινωνία
  • Ενήλικας που ενέπνευσε παιδιά

Έμπνευση για τα Βραβεία YouSmile αποτελεί ο ιδρυτής του Οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού», Ανδρέας Γιαννόπουλος, ο οποίος σε ηλικία μόλις 10 ετών και πριν φύγει από την ζωή κατάφερε να κινητοποιήσει όχι μόνο την οικογένειά του αλλά ολόκληρη την ελληνική κοινωνία! Η δύναμη και το όραμα του Ανδρέα, ενός παιδιού 10 ετών, είχε ως αποτέλεσμα να ιδρυθεί «Το Χαμόγελο του Παιδιού» που στα 25 χρόνια δράσης του έχει στηρίξει πάνω από 1.700.000 παιδιά.

«Το Χαμόγελο του Παιδιού» αντιλαμβανόμενο τη δύναμη κάθε παιδιού και την ανάγκη του να δημιουργήσει ελεύθερα, έχει συστήσει την Ευρωπαϊκή Μαθητική Εθελοντική Δράση «YouSmile».

Στόχος του YοuSmile είναι τα ίδια τα παιδιά να ενημερώνουν και να ενημερώνονται για τα δικαιώματα τους, να συμμετέχουν σε δράσεις με στόχο την προάσπιση αυτών, έχοντας στην διάθεσή τους όλα τα κατάλληλα «εργαλεία». Το YouSmile δίνει στα παιδιά το βήμα να μιλήσουν και να δράσουν για όλα όσα τα απασχολούν, χωρίς καμία παρέμβαση από τους μεγάλους.

Βίντεο από τα 5αYouSmileAwards μπορείτε να δείτε εδώ: 5α Μαθητικά Βραβεία “YouSmile Awards”