11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Διαγωνισμοί Διάκριση μαθητή μας με την Ελληνική Εθνική Ομάδα Ρομποτικής

Διάκριση μαθητή μας με την Ελληνική Εθνική Ομάδα Ρομποτικής

Στην Ελληνική Εθνική Ομάδας Ρομποτικής “FIRST Global Challenge Team Greece”  συμμετείχε ο μαθητής του Α2 του 11ου Λυκείου Ηρακλείου, Κατράς Μιχάλης, για τον οποίο ολόκληρη η σχολική κοινότητα νιώθει υπερήφανη.

Η ομάδα συμμετείχε στην Ολυμπιάδα Ρομποτικής FIRST GLOBAL Challenge, μια παγκόσμια διοργάνωση ρομποτικής, επιστήμης και τεχνολογίας, και κατέκτησε 3 διακρίσεις σε 3 διαφορετικές κατηγορίες (Χρυσό Μετάλλιο στον τομέα της Υγείας στην κατηγορία FIRST Global Challenge Award, το Αργυρό Μετάλλιο για το project «Πανάκεια» και το Χάλκινο Μετάλλιο για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην γενική κατάταξη της Ολυμπιάδας).

Σχετικό άρθρο δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα «Πατρίδα» στις 8 Νοεμβρίου 2021, ενώ στις 9 Νοεμβρίου 2021 έδωσε συνέντευξη στην εκπομπή “Καλό Μεσημέρι” στο τοπικό κανάλι Κρήτη TV.