11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου CodingAllTogether,Erasmus+ Πρόγραμμα Erasmus+ CodingAllTogether: Κινητικότητα εκπαιδευτικών

Πρόγραμμα Erasmus+ CodingAllTogether: Κινητικότητα εκπαιδευτικών

Στο πλαίσιο του προγράμματος ανταλλαγής και επιμόρφωσης μαθητών και εκπαιδευτικών ERASMUS+KA 201 με τίτλο CodingAllTogether, από τη Δευτέρα 18 ως την Παρασκευή 22 Οκτωβρίου, φιλοξενήθηκαν στην πόλη και το σχολείο μας 11 εκπαιδευτικοί και συνεργαζόμενοι από 5 χώρες (Ρουμανία, Λιθουανία, Τουρκία, Κροατία, Ισπανία). Συμμετείχαν σε δράσεις του προγράμματος στο Εργαστήριο Υπολογιστών του σχολείου, επισκέφθηκαν το τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του ΕΛΜΕΠΑ, ενώ ξεναγήθηκαν σε αξιοθέατα της πόλης μας και της ευρύτερης περιοχής (Κνωσός, Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, κέντρο Ηρακλείου, Οικία Βενιζέλου στα Χανιά, Τάφοι Βενιζέλων στο Ακρωτήρι, Ενετικό λιμάνι Χανίων, Αρχάνες). Απόλαυσαν επίσης την παραδοσιακή κρητική κουζίνα στο σχολείο μας και σε τοπικές ταβέρνες και με κάθε ευκαιρία εξέφρασαν την ευχαρίστησή τους για τη φιλοξενία των εκπαιδευτικών και μαθητών του σχολείου μας. Η σχολική μας κοινότητα δηλώνει την ικανοποίησή της για την επιτυχημένη διοργάνωση της μετακίνησης.