11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Εθελοντισμός,Εκδρομές-Επισκέψεις,Νεοελληνική Γλώσσα Συμμετοχή μαθητών του σχολείου μας στο Φεστιβάλ Εθελοντισμού στο Ηράκλειο

Συμμετοχή μαθητών του σχολείου μας στο Φεστιβάλ Εθελοντισμού στο Ηράκλειο

Τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2022 οι μαθητές των τμημάτων Γ3 και Γ5 του σχολείου μας  παρακολούθησαν το 1ο Φεστιβάλ Εθελοντισμού της Περιφέρειας Κρήτης “Crete Volunteer Days –Time to move!”, στο κινηματοθέατρο Αστόρια, στο πλαίσιο διδακτικής επίσκεψης, καθώς το θέμα σχετίζεται με το μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας.

Όπως αναφέρεται και στην ιστοσελίδα της Περιφέρειας Κρήτης, η συγκεκριμένη δράση απευθυνόταν στους εφήβους, με στόχο να τους εντάξει στο εθελοντικό κίνημα. Αφορμή για την εκδήλωση στάθηκε η Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντισμού. Παρουσιάστηκαν αυτοβιογραφικές ιστορίες προσωπικοτήτων που ασχολούνται με τον εθελοντισμό, προκειμένου να ευαισθητοποιηθούν και να εμπνευστούν οι συμμετέχοντες.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την εκδήλωση και συζήτησαν στη συνέχεια στην τάξη τις εντυπώσεις και τις σκέψεις τους.