11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Βιολογία,Δράσεις Η εξέλιξη της ζωής στη Γη-Μια Ιστορία σαν παραμύθι: Διάλεξη από τον καθηγητή του Τμήματος Βιολογίας Δρ. Λαδουκάκη Εμμανουήλ

Την Τρίτη 21/2/23 οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης του 3ου Επιστημονικού Πεδίου είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν ένα εντελώς διαφορετικό από το συνηθισμένο μάθημα

Εισηγητής ήταν ο Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Βιολογίας του Παν/μίου Κρήτης Δρ. Λαδουκάκης Εμμανουήλ και το θέμα ήταν η παρουσίαση του εκπληκτικού φαινομένου της εξέλιξης της ζωής.

Μέσα από μία “ζωντανή” διάλεξη ο κ. Λαδουκάκης συζήτησε με τους μαθητές ερωτήματα όπως:

-Πώς και πότε φτιάχτηκε η ζωή στη Γη;

-Πόσες φορές έγινε αυτό;

-Τι είναι η εξέλιξη της ζωής και ποιοι οι μηχανισμοί με τους οποίους λαμβάνει χώρα;

Με το τέλος της δίωρης διάλεξης-συζήτησης οι μαθητές/τριες κατανόησαν ότι:

-Η ζωή είναι ένα φυσικό φαινόμενο και πως όλοι οι οργανισμοί έχουμε κοινή καταγωγή.

-Η εξέλιξη συμβαίνει μέσω διαδικασιών όπως η φυσική επιλογή και η τυχαία γενετική παρέκκλιση και από αυτήν (την εξέλιξη) προκύπτει η μεγάλη ποικιλομορφία της ζωής.

-Η επιστήμη είναι ένα εργαλείο που μας δίνει μια αντικειμενικότερη εικόνα του κόσμου

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Καθηγητή για το χρόνο που μας διέθεσε καθώς και την κα. Δραμουντάνη Μαρία, μητέρα μαθήτριας του σχολείου μας, που χάρη στη δική της ιδέα και μεσολάβηση πραγματοποιήθηκε αυτή η ξεχωριστή παρέμβαση.