11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Ευρωπαϊκά προγράμματα 9 Μαΐου, Ημέρα της Ευρώπης: “Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, τι είναι και τι κάνει”

9 Μαΐου, Ημέρα της Ευρώπης: “Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, τι είναι και τι κάνει”

Με μεγάλη χαρά παρουσιάζουμε το βίντεο, με τίτλο “Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, τι είναι και τι κάνει”. Έχει δημιουργηθεί από τους μαθητές του έργου EUdemos (Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Πολωνία, Πορτογαλία) για να γιορτάσουν την Ημέρα της Ευρώπης στις 9 Μαΐου.

Μέσα από αυτή την προσπάθεια, οι μαθητές έχουν εξερευνήσει τις λειτουργίες και τη σημασία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, παρέχοντας διορατικές και πληροφοριακές απόψεις για το πώς αυτό το ίδρυμα επηρεάζει την καθημερινή ζωή των Ευρωπαίων πολιτών. Συμμετέχετε σε αυτή τη γιορτή της ευρωπαϊκής πολυμορφίας και ενότητας και μάθετε περισσότερα για τον κρίσιμο ρόλο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.