Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 1940

Στο σχολείο μας την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί η γιορτή της σημαίας και εκδήλωση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Στη φετινή μας εκδήλωση, καθώς ένας πολύνεκρος πόλεμος λαμβάνει σήμερα χώρα στη γειτονιά μας, εξετάζουμε τα δεινά που επισώρευσε ο φασισμός και ο Δεύτερος Παγκόσμιος Πόλεμος στην Ελλάδα και στην Ευρώπη κάνοντας μια σύντομη αναφορά και στο παρόν. Η εκδήλωση επενδύεται μουσικά από το σχήμα “11 & κάτι” του σχολείου μας με τραγούδια σημαντικών Ελλήνων δημιουργών.

Συνεχίζοντας την παράδοση προστασίας του περιβάλλοντος που ακολουθούμε τα τελευταία χρόνια, δεν τυπώνουμε προγράμματα της εκδήλωσης, αλλά αναρτούμε το πρόγραμμα στην ιστοσελίδα μας:

Ακολουθεί εκπαιδευτικό υλικό σχετικό με το Έπος του ΄40 και τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο που έστειλε η κα. Ιωάννα Α. Ραμουτσάκη, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Φιλολόγων Ηρακλείου Κρήτης: