Επίσκεψη στο Μαθηματικό

Την Δευτέρα 29/1/24 όλοι οι μαθητές από τα τμήματα Γ3 και Γ4 θετικών σπουδών επισκέφτηκαν το τμήμα Μαθηματικών και εφαρμοσμένων Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο του Ιδρύματος και παρακολούθησαν την εκπληκτική παρουσίαση των καθηγητών της σχολής σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών καθώς και τις δυνατότητες επαγγελματικής σταδιοδρομίας. Επίσης συμμετείχαν σε παιχνίδια Μαθηματικών γρίφων με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Γενικά ήταν μια υπέροχη και πολύ ουσιαστική δράση του σχολείου, που έδωσε στους μαθητές μας μεγάλη βοήθεια στον επαγγελματικό προσανατολισμό τους. Οι συνοδοί καθηγητές Ασλάνης Νίκος, Σάπιος Παναγιώτης και Περάκη Πελαγία (όλοι Μαθηματικοί στο σχολείο μας) ένιωσαν περήφανοι για την εικόνα που άφησαν οι μαθητές μας και εισέπραξαν πολλά συγχαρητήρια για την συμπεριφορά τους.