Eπίσκεψη σε οινοποιείο

Την Πέμπτη 04-04-2024 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη από μαθητές της Γ΄ λυκείου του 11ου ΓΕΛ Ηρακλείου (τμήματα θετικών σπουδών και σπουδών υγείας) στο οινοποιείο Διγενάκη. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της Χημείας (αλκοολική ζύμωση-οξείδωση αλκοολών). Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη διαδικασία διαλογής σταφυλιού, τα στάδια επεξεργασίας του κρασιού και την εμφιάλωση. Μέσα από μία όμορφη ξενάγηση πήραν σημαντικές πληροφορίες τόσο για την αμπελουργία όσο και για τα στάδια οινοποίησης. Ήρθαν σε επαφή με τη φύση και το αμπέλι. Μέσα από συζήτηση συνέδεσαν το κρασί με τον πολιτισμό και ακολούθησε προβληματισμός σχετικά με τις έννοιες «απόλαυση-κατάχρηση». Ευχαριστούμε θερμά το οινοποιείο «Διγενάκη» για την άψογη φιλοξενία σε ένα μοντέρνο χώρο με σύγχρονες εγκαταστάσεις.

Συνοδοί καθηγητές : Σιουμπάρα Μαρία, Καζαμιάκης Ηρακλής, Αναγνώστου Ζαφειρία, Ανδριαδάκης Κωνσταντίνος.