11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Δράσεις,Καλλιτεχνικές-πολιτιστικές εκδηλώσεις Tο 11ο ΓΕΛ Ηρακλείου με το «ΔΙΑΖΩΜΑ» στο αρχαίο θέατρο του Άργους

Tο 11ο ΓΕΛ Ηρακλείου με το «ΔΙΑΖΩΜΑ» στο αρχαίο θέατρο του Άργους

Το 11ο ΓΕΛ Ηρακλείου και συγκεκριμένα μαθητές/τριες από την ομάδα του σωματείου «Διάζωμα» στο πλαίσιο του προγράμματος «Υιοθεσία αρχαίων θεάτρων. Μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα», ταξίδεψε στο Άργος και ξενάγησε τους μαθητές του 2ου ΓΕΛ Άργους στο αρχαίο θέατρο της πόλης τους, το οποίο η ομάδα μας υιοθέτησε και μελέτησε για το σχολικό έτος 2023-2024.

Η δράση πραγματοποιήθηκε 9 με 13 Απριλίου 2024 και εκτός από το αρχαίο θέατρο Άργους επισκεφθήκαμε το μικρό αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου καθώς και το μεγάλο θέατρο της Επιδαύρου στο Ασκληπιείο. Συμμετείχαν στη δράση 17 μαθητές/τριες μαζί με τις υπεύθυνες καθηγήτριες Παλιάτσου Ελένη και Σαραφούδη Ευφροσύνη. Ομάδα μαθητριών ήταν οι «ξεναγοί» που ανέλαβαν να μας παρουσιάσουν το αρχαίο θέατρο του Άργους . Στη συνέχεια όλη η ομάδα απήγγειλε τον όρκο που έδωσαν οι Αντιπρόσωποι του Έθνους στην Δ΄ Εθνοσυνέλευση, η οποία έλαβε χώρα στο αρχαίο θέατρο του Άργους το 1829 , καθώς το πρόγραμμά μας έχει τον υπότιτλο: «από τους δραματικούς αγώνες στην Δ΄ Εθνοσυνέλευση».

Η συνάντηση των δύο σχολείων πραγματοποιήθηκε σε ιδιαιτέρως θερμό κλίμα. Υπήρξε διάχυση πληροφοριών για το θέατρο, ανταλλαγή απόψεων και ενθουσιασμός από τους μαθητές/τριες και των δύο σχολείων. Επιπλέον υπήρξε αμοιβαίο ενδιαφέρον για περαιτέρω συνεργασία και σε άλλα προγράμματα στο μέλλον. Η περιήγηση στα αρχαία θέατρα της Αργολίδας συνεχίστηκε με την επίσκεψή μας στα δύο αρχαία θέατρα της Επιδαύρου (το μικρό και το κυρίως θέατρο), δύο «στολίδια» τα οποία εντυπωσίασαν τους μαθητές/τριες για την αρχιτεκτονική και για την ακουστική τους. Η εκπαιδευτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με περιήγηση στην παλιά πόλη του Ναυπλίου καθώς και στο περίφημο κάστρο Παλαμήδι.

Ήταν μία ξεχωριστή εμπειρία για όλες και όλους , η οποία μας άνοιξε ορίζοντες στη γνώση, μας γέμισε όμορφες εικόνες και σκέψεις και βοήθησε τους μαθητές/τριες να αλληλεπιδράσουν. Θα μας μείνει αξέχαστη!

Οι αναμνήσεις μας!

Ανοίξτε τον σύνδεσμο https://shorturl.at/borG0 ή σαρώστε το παρακάτω QR για να διαβάσετε ένα ενημερωτικό σχετικά με το Αρχαίο θέατρο Άργους:

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε κολάζ φωτογραφιών από την επίσκεψη: