11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Καλλιτεχνικές-πολιτιστικές εκδηλώσεις Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 1940 στο 11ο ΓΕΛ Ηρακλείου

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 1940 στο 11ο ΓΕΛ Ηρακλείου

Στις 27 Οκτωβρίου στο 11ο ΓΕΛ Ηρακλείου ο εορτασμός της σημαίας και της 28ης Οκτωβρίου 1940 προσαρμόστηκε στις νέες συνθήκες που επιβάλουν τα μέτρα προστασίας για την πανδημία. Συγκεκριμένα, αρχικά παραδόθηκε η σημαία στο σημαιοφόρο και τους παραστάτες, παρόντων λίγων εκπροσώπων της Γ τάξης, και στη συνέχεια απονεμήθηκαν τα βραβεία και τα αριστεία για το σχολικό έτος 2019-20 σε κάθε τμήμα ξεχωριστά. Σε κάθε τμήμα επίσης προβλήθηκε ένα σύντομο μουσικό ντοκιμαντέρ  με τίτλο «Τα θύματα του πολέμου και του ναζισμού στην Ελλάδα», το οποίο είχε ετοιμαστεί από τους μαθητές του μουσικού σχήματος «11 & κάτι» με τη συνδρομή της κυρίας Ξένιας Περακάκη, υπεύθυνης καθηγήτριας για τις εκδηλώσεις του σχολείου.

Η προσπάθειά μας είναι, ακόμα και σε αυτές τις δυσχερείς για εκδηλώσεις συνθήκες, να προσφέρουμε στους μαθητές μας ένα έναυσμα για προβληματισμό μέσα από κάθε ιστορική επέτειο.