11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Δράσεις Δράση ομάδας “Είμαστε κι εμείς εδώ!”

Δράση ομάδας “Είμαστε κι εμείς εδώ!”

Στο πλαίσιο των δράσεων της ομάδας “Είμαστε κι εμείς εδώ!”, σχετικά με την υποστήριξη της κοινωνικής ένταξης μαθητών/τριών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και όσων ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, προτείνουμε στους/στις μαθητές/τριές μας να παρακολουθήσουν ένα βίντεο σχετικό με τον αυτισμό. Διαρκεί λιγότερο από 5 λεπτά και θα βοηθήσει πολύ τα παιδιά να κατανοήσουν τι είναι αυτισμός και με ποιες δυσκολίες μπορεί να συνδέεται. Εναλλακτικά, το βίντεο θα μπορούσε να προβληθεί από τους καθηγητές στην τάξη.
Από την ανάλυση των δεδομένων της έρευνας που διενεργήθηκε με συμπλήρωση ερωτηματολογίων από δείγμα μαθητών/τριών προέκυψε, ότι η πλειονότητα των μαθητών δε γνωρίζει για τις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες (στις οποίες συμπεριλαμβάνεται και ο αυτισμός). Επίσης, αρκετοί φαίνεται να δυσκολεύονται σημαντικά σε ό,τι αφορά στην κοινωνική αλληλεπίδραση με τους συμμαθητές/τριες που ανήκουν σε αυτές τις ομάδες και σίγουρα δεν είναι ενημερωμένοι σχετικά με τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζει ένα αυτιστικό παιδί. Παρακάτω θα βρείτε τον σχετικό σύνδεσμο για το βίντεο.

Με εκτίμηση,
Εύα Βενέρη