11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Βιολογία,Διαγωνισμοί ΠΔΒ 2023, Α΄ Φάση / Γ Λυκείου: Τα θέματα σε μορφή κουίζ

ΠΔΒ 2023, Α΄ Φάση / Γ Λυκείου: Τα θέματα σε μορφή κουίζ

Ο εξαίρετος συνάδελφος Βιολόγος του 4ου ΓΕΛ Ζωγράφου κ. Παναγιώτης Στασινάκης δημοσιοποίησε τις ερωτήσεις του ΠΔΒ / 2023, Α Φάσης για τη Γ Λυκείου με τη μορφή κουίζ.

“Η λογική του κουίζ δεν είναι βαθμολογική, έχει ως στόχο οι μαθητές/μαθήτριες μέσα από διαρκείς διαδικασίες, επιλογής απάντησης, ελέγχου, προτεινόμενης λύσης, να καταλήγουν τελικά στη σωστή απάντηση, ώστε να διαπιστώνουν πάντα τις σωστές επιλογές. Εναλλακτικά, αν δεν διορθώνονται οι λάθος απαντήσεις, το σύστημα του κουίζ συνεχίζει για να ολοκληρωθεί, ώστε κάθε μαθητής/μαθήτρια να λάβει βαθμολόγηση μόνο για τις σωστές απαντήσεις, όμως η λογική οργάνωσής του είναι κυρίως ανατροφοδοτική και όχι βαθμολογική.”

Τα θέματα και οι απαντήσεις προέρχονται από την ιστοσελίδα του ΠΔΒ.

Αφού ανοίξετε τον παρακάτω σύνδεσμο πάτήστε “Έναρξη” για να ξεκινήσετε το κουίζ:

ΠΔΒ 2023 / Α Φάση / Γ Λυκείου: τα θέματα σε μορφή κουίζ – Η Βιολογία στο Σχολείο (biologyinschool.gr)