11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Περιβαλλοντική ομάδα,Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων Συμμετέχουμε όλοι στη δράση του Δήμου «Χωριστή Συλλογή Βιοαποβλήτων στις γειτονιές της Πόλης μας»

Η Περιβαλλοντική Ομάδα του σχολείου μας συμμετέχει ενεργά στη δράση του Δήμου για την προώθηση της συλλογής βιοαποβλήτων. Ενημερώθηκαν όλοι/ες οι μαθητές/τριες και το διδακτικό προσωπικό του σχολείου μας και μοιράστηκαν 120 καφέ οικιακοί κάδοι για βιοαπόβλητα.

Ακολουθεί η σχετική επιστολή του Δήμου Ηρακλείου:

Αγαπητοί Γονείς/Κηδεμόνες,
Ο Δήμος Ηρακλείου ξεκινά εκστρατεία ενημέρωσης για τη χωριστή συλλογή των υπολειμμάτων από τις κουζίνες σπιτιών και επιχειρήσεων παρέχοντας δωρεάν οικιακούς κάδους 10lt, καθώς αποκτάται ο απαραίτητος εξοπλισμός (ειδικά απορριμματοφόρα, πλυντήριο κάδων, οικιακά καδάκια 10lt, εξωτερικοί κάδοι 240lt κλπ) μέσω των πράξεων «Ανάπτυξη Συστήματος χωριστής συλλογής βιοαποβλήτων στον Δήμο Ηρακλείου» και «Προμήθεια Εξοπλισμού για την Διαχείριση Βιοαποβλήτων στον Δήμο Ηρακλείου (ΣΒΑΑ περιοχή)». Ο εξοπλισμός αυτός είναι απαραίτητος για την ανάπτυξη δικτύου των καφέ κάδων για τη χωριστή συλλογή των υπολειμμάτων τροφών.

Συγκεκριμένα η διαλογή στην πηγή των υπολειμμάτων τροφών αφορά:
1. Στραγγισμένα Υπολείμματα Μαγειρεμένων Τροφών (εκτός από μεγάλα κόκαλα)
2. Γαλακτοκομικά, Φρούτα, Λαχανικά, Αυγά (και τα τσόφλια)
3. Μικρές ποσότητες υπολειμμάτων κήπου (Γρασίδι, φύλλα, Άνθη)
4. Υπολείμματα καφέ και τσαγιού, φίλτρα καφέ, φακελάκια τσαγιού (ΠΡΟΣΟΧΗ να μην
περιέχουν καθόλου πλαστικό)
5. Χαρτοπετσέτες, χάρτινο περιτύλιγμα φαγητού (ΠΡΟΣΟΧΗ να μην περιέχουν καθόλου
πλαστικό και χρώμα)
6. Στάχτη τζακιών (κρύα)

Μέσω της συμμετοχής των μαθητών και των οικογενειών σας στην δράση «Χωριστή Συλλογή
Βιοαποβλήτων στις γειτονίες της Πόλης μας», προσδοκούμε στην ευαισθητοποίηση και
ενημέρωση
ώστε να αλλάξουμε την φιλοσοφία στην διαχείριση των απορριμμάτων που έχουμε
έως σήμερα και να είμαστε καλύτερα προετοιμασμένοι για τις επιπτώσεις στην ανθρώπινη υγεία,
στη φύση και στην οικονομία επιτρέποντας τη μεταστροφή της κοινωνίας μας σε μία βιώσιμη
καθημερινότητα με περιβαλλοντική συνείδηση, έχοντας ως πυλώνα τις σχολικές κοινότητες.
Η Δράση της «Χωριστής Συλλογής Βιοαποβλήτων στις γειτονιές της Πόλης μας», έχει ξεκινήσει
και σας θέλουμε αρωγό.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συμβολή σας, στην προσπάθεια του Δήμου μας για ένα
καλύτερο περιβάλλον για όλους μας.

Ο Αντιδήμαρχος Κυκλικής Οικονομίας, Περιβάλλοντος & Αθλητισμού

Βαρδαβάς Κωνσταντίνος