Επίσκεψη στο Χημικό

Την Τετάρτη 31/01/2024 μαθητές από τμήματα θετικών σπουδών και σπουδών υγείας της Γ λυκείου επισκέφτηκαν το τμήμα Χημείας της Σχολής Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Οι μαθητές αρχικά ενημερώθηκαν σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος Χημείας καθώς και προοπτικές που έχει ένας πτυχιούχος χημικός. Στην παρουσίαση του τμήματος υπήρχε διάλογος ανάμεσα σε μαθητές και καθηγητές, οι οποίοι σε ένα ευχάριστο κλίμα απάντησαν σε απορίες μαθητών και υπήρχε μία ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Ακολούθησε ξενάγηση των μαθητών σε εργαστήρια οργανικής και αναλυτικής χημείας και τέλος όλοι οι μαθητές συγκεντρώθηκαν στο αμφιθέατρο όπου έγινε επίδειξη πειραμάτων. Σε όλη τη διάρκεια της εκπαιδευτικής αυτής επίσκεψης οι μαθητές μας είχαν άριστη συμπεριφορά και ανταποκρίθηκαν άψογα σε ότι τους ζητήθηκε.

Οι συνοδοί καθηγητές, Σιουμπάρα Μαρία, Αναγνώστου Ζαφειρία και Κοντόσης Χρήστος, αισθανθήκαμε περήφανοι για τους μαθητές μας και επιστρέψαμε ικανοποιημένοι από τη σημερινή εμπειρία.