11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Προγράμματα Πρόγραμμα: “Σχολείο σε κίνηση… Κάθε βήμα μετράει…”

Πρόγραμμα: “Σχολείο σε κίνηση… Κάθε βήμα μετράει…”

Οι μαθητές του 11ου Λυκείου συνεχίζουν να μετράνε τα βήματά τους και να τα αυξάνουν καθημερινά …..

Παράλληλα συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: «Η άσκηση είναι φάρμακο».

Το πρόγραμμα εκπονείται στο πλαίσιο της διεθνούς δράσης “Exercise is Medicine – Η άσκηση είναι φάρμακο», από το Εργαστήριο Φυσιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Εφαρμοσμένης Φυσιολογίας και Άσκησης στην Ιατρική (ΙΕΦΑΙ) και το Εθνικό Κέντρο “Exercise is Medicine-Greece” της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ. Απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Α’, Β’, Γ’ Τάξεων Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων) όλης της χώρας καθώς και ελληνικών σχολείων του εξωτερικού για το σχολικό έτος 2021-2022.

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Αναστάσιος Φιλίππου, Αν. Καθηγητής Πειραματικής Φυσιολογίας – Φυσιολογίας της Άσκησης, Ιατρική Σχολή, ΕΚΠΑ

Εκπόνηση – σχεδιασμός προγράμματος: Φλώρα Ζαράνη, Δρ. Βιολογίας, ΕΔΙΠ, Εργαστήριο Φυσιολογίας, Ιατρική Σχολή, ΕΚΠΑ

Σκοπός του προγράμματος είναι η ενημέρωση – ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τριών για τα οφέλη της άσκησης στην υγεία μας και με απώτερο στόχο τη μείωση της καθιστικής ζωής και την αύξηση της σωματικής δραστηριότητας.

Συντονιστής: Ανδριαδάκης Κων/νος ΠΕ 11

Ομάδα καθηγητών:  Ζαμπάλου Σοφία ΠΕ 04.04, Μασέλη Παρασκευή ΠΕ 11,                       Σπυριδάκης Στυλιανός ΠΕ 80